NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Тонът на времето Предмети от селища, съществували в неолита и късната каменно-медна епоха, представя изложбата "Магията на Долнослав" в Археологическия музей в Пловдив
4750
Тонът на времето

Предмети от селища, съществували в неолита и късната каменно-медна епоха, представя изложбата "Магията на Долнослав" в Археологическия музей в Пловдив

Находки от селищна могила Лопките, край днешното село Долнослав, община Асеновград, представя изложбата “Магията на Долнослав”, подредена в Регионален археологически музей (РАМ) - Пловдив и финансирана от Министерството на културата. Експонатите датират от ранния неолит, края на VII век преди новата ера до късната каменно-медна епоха, наричана още халколит или енеолит, средата на IV хилядолетие пр. н.е

| 20 Юни 2024, 13:18 ч.
Предмети от селища, съществували в неолита и късната каменно-медна епоха, представя изложбата
Предмети от селища, съществували в неолита и късната каменно-медна епоха, представя изложбата "Магията на Долнослав" в Археологическия музей в Пловдив
Снимка © Боян Ботев / Пресфото

Находки от селищна могила Лопките, край днешното село Долнослав, община Асеновград, представя изложбата “Магията на Долнослав”, подредена в Регионален археологически музей (РАМ) - Пловдив и финансирана от Министерството на културата. 

На 6 юни в Музея на хумора и сатирата ще бъде показан филмът „Родени от огъня“. Това съобщава Светлана Михайлова, експерт връзки с обществеността в културната институция. 

Филмът проследява  танцово-театралното изкуство с огън в България – един интересен и все още не много познат артистичен формат, определян като танц, пърформанс, театър с огън, цирково изкуство, жонгльорско майсторство или „flow arts”. 

Тръгвайки по стъпките на изпълнителите с огън у нас, авторката на „Родени от огъня“ и снимачният екип, се опитват да отговорят на въпроса на какво се дължи въздействието и почти хипнотичният ефект на това изкуство върху публиката, посочват организаторите.

Прожекцията е с вход свободен, а специално след нея зрителите ще имат възможност да се срещнат с режисьора на лентата Саша, да зададат своите въпроси, както и да научат интересни подробности „от к

Общо 36 любители сладкари се включиха в третото издание на Празника на тортата "Гараш" в Русе. Това съобщи заместник-кметът на Русе Златомира Стефанова. 

Тя припомни, че празникът на сладкия шедьовър неслучайно се организира в крайдунавския град. Според изследвания торта "Гараш" е създадена в Русе - в града, известен като "Малката Виена". Сладкото изкушение се ражда през 90-те години на 19-и век от кулинарните умения на Коста Гараш, който се позовава на рецептата за виенската торта "Сахер".

"Празникът на торта "Гараш" се превърна в традиция за нашия град. Той привлича все по-голям интерес. Конкурсите тази година са два - за класическа и за нетрадиционна торта "Гараш". Със събитието подкрепяме и местния бизнес, като 22 сладкарници представят свои продукти на отделни щандове", каза Стефанова. 

Шеф Ради Стамболов, който е част от организаторите на празни

Проектът на Азербайджан на тазгодишното биенале на изкуството във Венеция е озаглавен „От Каспий до розовата планета: Тук съм“. Инсталацията черпи вдъхновение от темата на форума в това издание – „Чужденци навсякъде“ и е съвместна изложба на трима автори от различни поколения и с различен стил.

Идеята на авторите на проекта е, че човек може да присъства навсякъде - физически или психически. Силата на въображението и емпатията дават възможност на човек да се установи в непозната среда и да пусне корени там. 

ТРИ ПОКОЛЕНИЯ

Изложбата е курирана съвместно от италианския изкуствовед Лука Беатриче и азербайджанския куратор Амина Меликова. Интерпретацията по темата е на трима художници от различни поколения - Вусала Агаразиева (р. 1990 г.), Рашад Алакбаров (р. 1979 г.) и Ирина Елдърова (р. 1955 г.). Вусала Агаразиева се занимава със скулптура и ж

Нюйоркският театър "Аполо", бастион на черната музика и култура и едно от най-известните места в мегаполиса, празнува своята 90-годишнина, предаде Асошиейтед прес.
 
Историческият театър проведе във вторник ежегодния си пролетен бенефис - най-голямото събитие за набиране на средства. Тази година са набрани три милиона щатски долара, като в инициативата участие взеха Ъшър, Бейбифейс, Биг Деди Кейн, Джордин Спракс и др. 

Началото на събитието постави певицата Спаркс с впечатляваща комбинация от Superstition на Стиви Уондър, Respect на Арета Франклин и I`m Every Woman на Шака Кан, отбелязва Асошиейтед прес. 

След това Ким Уитли се изяви като забавна водеща, като се пошегува с продуцента Бейбифейс. По-късно в "Аполо" тя разказва своята собствена история на трансформация, споделяйки с публиката, че именно на тази сцена за първи път се появява като

Изложбата „Петьофи обикаля света“ гостува в Регионален исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян, съобщи Анна Болгурова - музеен педагог и екскурзовод. Експозицията е изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария, с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”. Тя ще гостува в Смолян до 30 септември 2024 г.

Изображенията от изложбата „Петьофи обикаля света“ са придружени с текстове, които обясняват ключови моменти от делото и живота на легендарния поет и революционер.

Анна Болгурова посочи, че Шандор Петьофи, за своите 26 години живот, написва близо 1000 стихотворения. Той се превръща в централна фигура на унгарската идеология в европейската революционна вълна като поет, поставил лозунга за граждански свободи и национално самоопределение на знамето на революцията от 1848 г., в борбата за свобода служи на родината си

Експонатите датират от ранния неолит, края на VII век преди новата ера до късната каменно-медна епоха, наричана още халколит или енеолит, средата на IV хилядолетие пр. н.е., разказа археологът Росица Миткова, по чийто проект се осъществява изложбата. 

Голяма част от тях се представят за пръв път пред публика, а на други се прави нова интерпретация.

Проучването на могилата е продължило 10 години, като е започнало през 1983 г. от археолозите Ана Радунчева от Националния археологически институт и Бистра Колева от РАМ - Пловдив. Цялата площ на могилата е 1500 кв. метра. Тя има диаметър при основата 120 м и височина 6,25 м. Източно от нея тече река Луда Яна, а югоизточно блика извор. 

Разкрити са основите на над 25 сгради, които се интерпретират от проучвателите като храмови постройки. Разкрити са елементи от архитектурната им декорация, както и голям брой предмети, свързани с бита и ритуалните практики на обитателите. 

Колекцията от находки до момента наброява общо 5347 движими културни ценности - сечива, инструменти, дребни пластични изображения на хора и животни, багрила, накити, предмети, свързани с култа и магията. Най-много са находките от късната каменно-медна епоха, която е в синхрона на Варненския некропол, посочи Миткова.

Южна Корея назначи изпълнителките от изцяло момичешката кей-поп група "НюДжийнс" (NewJeans) за "почетни посланички" на едногодишна кампания за популяризиране на туризма в страната, предаде АФП.

Тази година източноазиатската държава отбеляза възстановяване на туристическия си сектор до нива, близки до тези отпреди пандемията.

Около една трета от посетителите посочват като основна причина за пътуването си кей-попа или кей-драмите - южнокорейските сериали, които съставляват т.нар. Hallyu или Корейска вълна. Става въпрос за феномен, бележещ увеличаването на глобалната популярност на културната икономика на Южна Корея, изнасяща поп култура, развлечения, музика, телевизионни драми и филми.

"Пристигащите туристи са достигнали около 90 процента от нивата преди пандемията", каза актьорът и настоящ министър на културата Ю Ин-чон. "С "НюДжийнс" като наши посланички на тур

Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова подреждат изложбата „ТриМа“ в галерия Vivacom Art Hall в София.

Експозицията ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 28 септември, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че творците Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова са наследници на Никола Вълчев – известен български художник, майстор на битовия пейзаж. „Картините си показват заедно – като почит и признателност към предците си, развили таланта им, научили ги да се оглеждат и за невидимото“, казват те.

По думите им темите и стиловете върху платната, емоциите и състоянията, които пресъздават, са много различни, но и обединени от сюжети от детството на художниците – Алжир и слънцето, Ахтопол и рибата, манастири, цветя и птици, гръцки и хърватски острови, мечти и късчета фан

В Хасково започна първото издание в региона на проекта „Предизвикателството“, който провокира десетки младежи да се включат в майсторските класове по кинорежисура, продуцентство, сценарно писане, операторско и актьорско майсторство, съобщиха от пресцентъра на общинска администрация. 

Както вече съобщи , в рамките на три дни менторите на младите хора ще бъдат Силвия Петкова, Кристина Верославова, Георги Иванов, Николай Мутафчиев и Николай Урумов. При началото на проекта днес те бяха приветствани от кмета на Хасково Станислав Дечев.

„Предизвикателството“ е съвместен проект на продуцентски компании „Премиерстудио“ и „Аартефакт“ и се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура", Община Хасково и Национален филмов център. Той ще продължи в Хасково до неделя.

В последния ден на артистичния тренинг ще стане ясен отборът победител, който е изра

С празнично шествие на участниците ще започне тазгодишното 18-о издание на Международния младежки конкурс на изкуствата „Музите“ – Созопол 2024. 

Маршрутът на дефилето ще започне в 19:30 ч. с начална точка от СОУ „Св. Св. Кирил и Методий“. Ще продължи по улиците „Одеса“ и „Ропотамо“ и ще премине през площад „Черно море“. След това ще продължи по ул. „Републиканска“ до ще достигне до сцената на Летния театър „Аполония“ в Стария град.

Официалната част с церемония по откриване на младежкия конкурс за изкуства „Музите“ от 20:00 ч. на Летния театър. По-късно ще бъде представена конкурсната програма в раздел „Танцово изкуство“ с участниците от всички възрастови групи.

Първата тазгодишна сесия на фестивала ще бъде между 5 и 10 юли 2024 г., а втората в периода 10-15 юли 2024.

Фестивалът е съревнование на художественото майсторство и полезно професионално пар

Петнадесетият Международен фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща” се завръща в Пловдив с есенното си издание на 18 септември. Талантливи изпълнители и интересни музикални събития ще станат част от програмата.

Сред тазгодишните утвърдени имена в музикалния бранш се открояват концертмайсторът на Виенската филхармония Албена Данаилова, световноизвестните оперни прими Красимира Стоянова (сопран) - камерзенгерин на Виенската опера и Светлина Стоянова (мецосопран), цигуларят Светлин Русев, прочутият блокфлейтист Ерик Босграаф от Нидерландия на една сцена със Зефира Вълова (цигулка), корейската пианистка Йоръм Сон. 

Посетителите на фестивала ще имат възможност да чуят още и Софийски камерен хор “Васил Арнаудов” с диригент Теодора Павлович, квинтет “Пилекадоне” - носител на награда “Златна лира” за върхови постижения

Археологическият обект „Долнослав" повдига темата за наличие на храмове и култови обекти в селищата от късния халколит, коментира Миткова. По думите й тя провокира множество дискусии върху религиозните вярвания, появата на нови култове и ритуални практики. Обектът става известен като „култов комплекс".

През ранната новокаменна епоха, през втората половина на VII век преди Христа в полите на Средна гора, Родопите и Тракийската низина възникват първите постоянни селища. Постепенно в земите ни се развива една загадъчна, все още малко позната древноевропейска култура, достигнала високо икономическо и обществено развитие и оказала съществено влияние върху културата на Гръцката античност и Близкия изток. 

Култура, която немският езиковед Харалд Харман определя като най-старата високоразвита култура в Европа или наречената от него „Дунавската цивилизация", разказа Миткова. Сред създателите на тази цивилизация са и древните обитатели на селището в местността Лопките край с. Долнослав, Пловдивско. То възниква на границата между Родопите и Тракийската низина, на един от пътищата, свързващи Тракия с Егейския бряг. Благоприятните условия за живот - вода, плодородна равнина и планина са ресурси, позволили дълготрайно, почти три хилядолетия, обитаване на това място. Така от разрушените постройки и отпадъците от обитаване на това място се натрупват дебели пластове, в резултат на което се образува селищната могила, допълни археологът.

Акцент в изложбата са следите от металургична дейност, керамично, текстилно производство и голямото количество находки от рог на елен, сред които и недовършени екземпляри, даващи основание да се предположи наличието на работилница за обработка на складираната в ями суровина. В постоянната експозиция на музея е представена най-древната в региона стенна живопис от къснохалколитен храм в Долнослав. Във временната изложба тя присъства на фотос. “Очите на богинята“ са изобразени и върху миниатюрни модели на керамични столчета и някои “култови” масички, символизиращи Богинята – майка.

Целта на изложбата е чрез находките от един обект да се представи кръговрата в природата и в човешкия живот, каза Миткова. По думите й посланието е, че нищо не е вечно, всичко тече и се променя. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Художникът Николай Караджов за първи път се представя със самостоятелна изложба във варненската галерия „Папийон“. Неговата живописна колекция носи името „Знак о ...
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хас ...
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Тонът на времето
4750
Тонът на времето

Предмети от селища, съществували в неолита и късната каменно-медна епоха, представя изложбата "Магията на Долнослав" в Археологическия музей в Пловдив

Находки от селищна могила Лопките, край днешното село Долнослав, община Асеновград, представя изложбата “Магията на Долнослав”, подредена в Регионален археологически музей (РАМ) - Пловдив и финансирана от Министерството на културата. Експонатите датират от ранния неолит, края на VII век преди новата ера до късната каменно-медна епоха, наричана още халколит или енеолит, средата на IV хилядолетие пр. н.е., разказа археологът Росица Миткова, по чийто проект се осъществява изложбата.

| 20 Юни 2024, 13:18 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Предмети от селища, съществували в неолита и късната каменно-медна епоха, представя изложбата
Предмети от селища, съществували в неолита и късната каменно-медна епоха, представя изложбата "Магията на Долнослав" в Археологическия музей в Пловдив
Снимка © Боян Ботев / Пресфото

Находки от селищна могила Лопките, край днешното село Долнослав, община Асеновград, представя изложбата “Магията на Долнослав”, подредена в Регионален археологически музей (РАМ) - Пловдив и финансирана от Министерството на културата. 

Експонатите датират от ранния неолит, края на VII век преди новата ера до късната каменно-медна епоха, наричана още халколит или енеолит, средата на IV хилядолетие пр. н.е., разказа археологът Росица Миткова, по чийто проект се осъществява изложбата. 

На 6 юни в Музея на хумора и сатирата ще бъде показан филмът „Родени от огъня“. Това съобщава Светлана Михайлова, експерт връзки с обществеността в културната институция. 

Филмът проследява  танцово-театралното изкуство с огън в България – един интересен и все още не много познат артистичен формат, определян като танц, пърформанс, театър с огън, цирково изкуство, жонгльорско майсторство или „flow arts”. 

Тръгвайки по стъпките на изпълнителите с огън у нас, авторката на „Родени от огъня“ и снимачният екип, се опитват да отговорят на въпроса на какво се дължи въздействието и почти хипнотичният ефект на това изкуство върху публиката, посочват организаторите.

Прожекцията е с вход свободен, а специално след нея зрителите ще имат възможност да се срещнат с режисьора на лентата Саша, да зададат своите въпроси, както и да научат интересни подробности „от к

Общо 36 любители сладкари се включиха в третото издание на Празника на тортата "Гараш" в Русе. Това съобщи заместник-кметът на Русе Златомира Стефанова. 

Тя припомни, че празникът на сладкия шедьовър неслучайно се организира в крайдунавския град. Според изследвания торта "Гараш" е създадена в Русе - в града, известен като "Малката Виена". Сладкото изкушение се ражда през 90-те години на 19-и век от кулинарните умения на Коста Гараш, който се позовава на рецептата за виенската торта "Сахер".

"Празникът на торта "Гараш" се превърна в традиция за нашия град. Той привлича все по-голям интерес. Конкурсите тази година са два - за класическа и за нетрадиционна торта "Гараш". Със събитието подкрепяме и местния бизнес, като 22 сладкарници представят свои продукти на отделни щандове", каза Стефанова. 

Шеф Ради Стамболов, който е част от организаторите на празни

Проектът на Азербайджан на тазгодишното биенале на изкуството във Венеция е озаглавен „От Каспий до розовата планета: Тук съм“. Инсталацията черпи вдъхновение от темата на форума в това издание – „Чужденци навсякъде“ и е съвместна изложба на трима автори от различни поколения и с различен стил.

Идеята на авторите на проекта е, че човек може да присъства навсякъде - физически или психически. Силата на въображението и емпатията дават възможност на човек да се установи в непозната среда и да пусне корени там. 

ТРИ ПОКОЛЕНИЯ

Изложбата е курирана съвместно от италианския изкуствовед Лука Беатриче и азербайджанския куратор Амина Меликова. Интерпретацията по темата е на трима художници от различни поколения - Вусала Агаразиева (р. 1990 г.), Рашад Алакбаров (р. 1979 г.) и Ирина Елдърова (р. 1955 г.). Вусала Агаразиева се занимава със скулптура и ж

Нюйоркският театър "Аполо", бастион на черната музика и култура и едно от най-известните места в мегаполиса, празнува своята 90-годишнина, предаде Асошиейтед прес.
 
Историческият театър проведе във вторник ежегодния си пролетен бенефис - най-голямото събитие за набиране на средства. Тази година са набрани три милиона щатски долара, като в инициативата участие взеха Ъшър, Бейбифейс, Биг Деди Кейн, Джордин Спракс и др. 

Началото на събитието постави певицата Спаркс с впечатляваща комбинация от Superstition на Стиви Уондър, Respect на Арета Франклин и I`m Every Woman на Шака Кан, отбелязва Асошиейтед прес. 

След това Ким Уитли се изяви като забавна водеща, като се пошегува с продуцента Бейбифейс. По-късно в "Аполо" тя разказва своята собствена история на трансформация, споделяйки с публиката, че именно на тази сцена за първи път се появява като

Изложбата „Петьофи обикаля света“ гостува в Регионален исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян, съобщи Анна Болгурова - музеен педагог и екскурзовод. Експозицията е изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария, с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”. Тя ще гостува в Смолян до 30 септември 2024 г.

Изображенията от изложбата „Петьофи обикаля света“ са придружени с текстове, които обясняват ключови моменти от делото и живота на легендарния поет и революционер.

Анна Болгурова посочи, че Шандор Петьофи, за своите 26 години живот, написва близо 1000 стихотворения. Той се превръща в централна фигура на унгарската идеология в европейската революционна вълна като поет, поставил лозунга за граждански свободи и национално самоопределение на знамето на революцията от 1848 г., в борбата за свобода служи на родината си

Голяма част от тях се представят за пръв път пред публика, а на други се прави нова интерпретация.

Проучването на могилата е продължило 10 години, като е започнало през 1983 г. от археолозите Ана Радунчева от Националния археологически институт и Бистра Колева от РАМ - Пловдив. Цялата площ на могилата е 1500 кв. метра. Тя има диаметър при основата 120 м и височина 6,25 м. Източно от нея тече река Луда Яна, а югоизточно блика извор. 

Южна Корея назначи изпълнителките от изцяло момичешката кей-поп група "НюДжийнс" (NewJeans) за "почетни посланички" на едногодишна кампания за популяризиране на туризма в страната, предаде АФП.

Тази година източноазиатската държава отбеляза възстановяване на туристическия си сектор до нива, близки до тези отпреди пандемията.

Около една трета от посетителите посочват като основна причина за пътуването си кей-попа или кей-драмите - южнокорейските сериали, които съставляват т.нар. Hallyu или Корейска вълна. Става въпрос за феномен, бележещ увеличаването на глобалната популярност на културната икономика на Южна Корея, изнасяща поп култура, развлечения, музика, телевизионни драми и филми.

"Пристигащите туристи са достигнали около 90 процента от нивата преди пандемията", каза актьорът и настоящ министър на културата Ю Ин-чон. "С "НюДжийнс" като наши посланички на тур

Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова подреждат изложбата „ТриМа“ в галерия Vivacom Art Hall в София.

Експозицията ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 28 септември, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че творците Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова са наследници на Никола Вълчев – известен български художник, майстор на битовия пейзаж. „Картините си показват заедно – като почит и признателност към предците си, развили таланта им, научили ги да се оглеждат и за невидимото“, казват те.

По думите им темите и стиловете върху платната, емоциите и състоянията, които пресъздават, са много различни, но и обединени от сюжети от детството на художниците – Алжир и слънцето, Ахтопол и рибата, манастири, цветя и птици, гръцки и хърватски острови, мечти и късчета фан

В Хасково започна първото издание в региона на проекта „Предизвикателството“, който провокира десетки младежи да се включат в майсторските класове по кинорежисура, продуцентство, сценарно писане, операторско и актьорско майсторство, съобщиха от пресцентъра на общинска администрация. 

Както вече съобщи , в рамките на три дни менторите на младите хора ще бъдат Силвия Петкова, Кристина Верославова, Георги Иванов, Николай Мутафчиев и Николай Урумов. При началото на проекта днес те бяха приветствани от кмета на Хасково Станислав Дечев.

„Предизвикателството“ е съвместен проект на продуцентски компании „Премиерстудио“ и „Аартефакт“ и се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура", Община Хасково и Национален филмов център. Той ще продължи в Хасково до неделя.

В последния ден на артистичния тренинг ще стане ясен отборът победител, който е изра

С празнично шествие на участниците ще започне тазгодишното 18-о издание на Международния младежки конкурс на изкуствата „Музите“ – Созопол 2024. 

Маршрутът на дефилето ще започне в 19:30 ч. с начална точка от СОУ „Св. Св. Кирил и Методий“. Ще продължи по улиците „Одеса“ и „Ропотамо“ и ще премине през площад „Черно море“. След това ще продължи по ул. „Републиканска“ до ще достигне до сцената на Летния театър „Аполония“ в Стария град.

Официалната част с церемония по откриване на младежкия конкурс за изкуства „Музите“ от 20:00 ч. на Летния театър. По-късно ще бъде представена конкурсната програма в раздел „Танцово изкуство“ с участниците от всички възрастови групи.

Първата тазгодишна сесия на фестивала ще бъде между 5 и 10 юли 2024 г., а втората в периода 10-15 юли 2024.

Фестивалът е съревнование на художественото майсторство и полезно професионално пар

Петнадесетият Международен фестивал “Дни на музиката в Балабановата къща” се завръща в Пловдив с есенното си издание на 18 септември. Талантливи изпълнители и интересни музикални събития ще станат част от програмата.

Сред тазгодишните утвърдени имена в музикалния бранш се открояват концертмайсторът на Виенската филхармония Албена Данаилова, световноизвестните оперни прими Красимира Стоянова (сопран) - камерзенгерин на Виенската опера и Светлина Стоянова (мецосопран), цигуларят Светлин Русев, прочутият блокфлейтист Ерик Босграаф от Нидерландия на една сцена със Зефира Вълова (цигулка), корейската пианистка Йоръм Сон. 

Посетителите на фестивала ще имат възможност да чуят още и Софийски камерен хор “Васил Арнаудов” с диригент Теодора Павлович, квинтет “Пилекадоне” - носител на награда “Златна лира” за върхови постижения

Разкрити са основите на над 25 сгради, които се интерпретират от проучвателите като храмови постройки. Разкрити са елементи от архитектурната им декорация, както и голям брой предмети, свързани с бита и ритуалните практики на обитателите. 

Колекцията от находки до момента наброява общо 5347 движими културни ценности - сечива, инструменти, дребни пластични изображения на хора и животни, багрила, накити, предмети, свързани с култа и магията. Най-много са находките от късната каменно-медна епоха, която е в синхрона на Варненския некропол, посочи Миткова.

Археологическият обект „Долнослав" повдига темата за наличие на храмове и култови обекти в селищата от късния халколит, коментира Миткова. По думите й тя провокира множество дискусии върху религиозните вярвания, появата на нови култове и ритуални практики. Обектът става известен като „култов комплекс".

През ранната новокаменна епоха, през втората половина на VII век преди Христа в полите на Средна гора, Родопите и Тракийската низина възникват първите постоянни селища. Постепенно в земите ни се развива една загадъчна, все още малко позната древноевропейска култура, достигнала високо икономическо и обществено развитие и оказала съществено влияние върху културата на Гръцката античност и Близкия изток. 

Култура, която немският езиковед Харалд Харман определя като най-старата високоразвита култура в Европа или наречената от него „Дунавската цивилизация", разказа Миткова. Сред създателите на тази цивилизация са и древните обитатели на селището в местността Лопките край с. Долнослав, Пловдивско. То възниква на границата между Родопите и Тракийската низина, на един от пътищата, свързващи Тракия с Егейския бряг. Благоприятните условия за живот - вода, плодородна равнина и планина са ресурси, позволили дълготрайно, почти три хилядолетия, обитаване на това място. Така от разрушените постройки и отпадъците от обитаване на това място се натрупват дебели пластове, в резултат на което се образува селищната могила, допълни археологът.

Акцент в изложбата са следите от металургична дейност, керамично, текстилно производство и голямото количество находки от рог на елен, сред които и недовършени екземпляри, даващи основание да се предположи наличието на работилница за обработка на складираната в ями суровина. В постоянната експозиция на музея е представена най-древната в региона стенна живопис от къснохалколитен храм в Долнослав. Във временната изложба тя присъства на фотос. “Очите на богинята“ са изобразени и върху миниатюрни модели на керамични столчета и някои “култови” масички, символизиращи Богинята – майка.

Целта на изложбата е чрез находките от един обект да се представи кръговрата в природата и в човешкия живот, каза Миткова. По думите й посланието е, че нищо не е вечно, всичко тече и се променя. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Николай Караджов: Художникът е синоним на свобода
Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще участват на фестивала „Хасково джаз“
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.